Kauza Piussi: Vyrieši niečo jej ukrižovanie?

Autor: Veronika Fülepová | 29.11.2012 o 15:00 | (upravené 29.11.2012 o 22:12) Karma článku: 10,11 | Prečítané:  841x

Už počas svojho štúdia na VŠMU v Bratislave si uvedomovala, že filmy netočí podľa zaužívaných postupov – napriek tomu si svoj štýl ale nenechala vziať a dnes sa teší kladnej diváckej odozve. Po TV filme Nemoc tretej moci, kde Piussi analyzovala stav slovenského súdnictva, do kín (ne)prichádza jej snímka Od Fica do Fica – a odvážna slovenská dokumentaristka sa dostáva do nemilosti...

Ak sa aktívne nezaujímate o slovenskú filmovú tvorbu, asi ste toho veľa o žiadnej Piussi nepočuli. Mňa osobne zaujala, až keď sa jej meno začalo častejšie skloňovať  v mesačníku Film.sk. Ten sa filmu Od Fica do Fica venoval v sekcii Novinky aj novembrovom čísle.

Krehká identita Zuzany Piussi zase približuje život a dielo ľudí, ktorí sa chcú obetovať pre národ. Už začiatkom roka režisérka uviedla do kín film Muži revolúcie a v novembri by mal mať slávnostnú premiéru i tretí (!) tohtoročný film Zuzany Piussi Od Fica do Fica o pozadí slovenskej politiky a postavách kauzy Gorila."

(Kam zmizli slovenské filmy? - Film.sk, č. 10/2012)

 

Zuzana Piussi: Usmieva sa takto aj dnes?

zdroj foto: http://www.parameter.sk/sites/default/files/photos/promoted/piussi.jpg

 

Avšak až nedávno začala byť  táto investigatívna filmárka výrazne medializovaná - nanešťastie nie pre svoje remeslo, ale kvôli trestnému stíhaniu. Akoby to nestačilo, na povrch vyplávala informácia, že bratislavské multiplexy s jej novým politickým filmom nechcú mať nič spoločného - o čom vo svojom článku informovalo medzi inými aj Sme.sk.

Hoci lokálna manažérka Andrea Baisová otvorene nehovorí o tom, že by prekážkou mala byť politická angažovanosť snímky, podľa názoru producenta Mária Homolku ide z ich strany pravdepodobne o strach z možných následkov, napriek tomu, že má ísť skôr o „smutný film o tejto spoločnosti, obraz toho, čo sa tu deje". (celý rozhovor nájdete tu)

Vyzerá to tak, že samotná autorka je z postoju, aký zaujali multikiná sklamaná.
„(...) som úplne na dne. Urobila som film Od Fica do Fica a nemôžem ho ľuďom premietnuť. Všetko robím s obrovským nasadením, takže keď to dám do pľacu, vždy si poviem: teraz urobte niečo vy. Ja sa navyše po každom filme bojím [trestného stíhania aj reakcie kritikov]," informovala v rozhovore pre .týždeň (47/2012).

 

Zuzana Piussi v akcii Premietanie Nemoci na protest

Piussi so svojou kamerou a plagát na protestnú projekciu Nemoci.

zdroj foto: http://www.filmsk.sk/images/0309/zuza-piussi.jpg
http://www.nightlife.sk/podujatia/Thumbnail.aspx?filename=%5Cdb%5Cimages%5Cpodujatia%5CPodujatie_8-11-2012_1_52.jpg&width128%height=90&canshrink=0

 

Celá kauza, v ktorej sa spomína aj hrozba väzania, je spätá práve s Nemocou tretej moci, do ktorej Piussi zakomponovala aj videonahrávku rozhovoru sudkyne Kožíkovej so Zuzanou Laukovou, ktorého sa stala svedkom. Zaujímalo ju, aká bude reakcia sudkyne po tom, čo stretne dcéru nebohej sudkyne Marty Laukovej, ktorej na podnet doktorky Kožíkovej Súdna rada prestala vyplácať príplatok k nemocenskej dávke v čase, keď ležala s vážnymi zdravotnými problémami v nemocnici.

„Keď uvidela kameru, povedala niečo v tom zmysle, že hádam to nenahrávame. Zuzka [Lauková] jej povedala, že ona nenahráva nič. (...) Vedela som, že kameru nevypnem a budem neodbytná. Vzápätí sme sa presunuli do kaviarne, pričom kameru som nevypla," vyjadrila sa Piussi pre .týždeň.

Vzhľadom na návrh na trestné stíhanie sa ale zdá, že Helena Kožíková celú vec vzala skôr ako natáčanie bez jej súhlasu, vedomia a svedomia, a požaduje odškodné vo výške 30 tisíc eur. „Keď tú kameru človek vidí, nemôže byť skrytá. Skôr by som povedala, že bola neodbytná," dodáva Piussi v citovanom rozhovore.

Na stranu tejto „neodbytnej" filmárky sa postavilo hneď niekoľko táborov - občianske združenie Via Iuris, minister spravodlivosti Tomáš Borec, pražskí či bratislavský demonštranti a formou podpisovej akcie Za Zuzanu Piussi herci aj široká verejnosť (jedným dychom dodávam, že kto by mal potrebu, nech neváha vyjadriť svoju podporu na podpora.zuzane@gmail.com :)

„Natočila skvělý film, a jestliže bude odsouzená, tak se vrátíme o dvacet pět let zpátky," vyjadril svoju podporu aj český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg.

 

Filmárku podporilo na proteste vyše sto ľudí

zdroj foto: http://www.cas.sk/clanok/236651/protest-za-spravodlivost-viac-nez-100-ludi-podporilo-filmarku.html

 

Nech je ako chce, film Od Fica do Fica je dnes možné zhliadnuť z pohodlia domova na internete. Očividne preniknutie káuz okolo Zuzany Piussi prostedníctvom médií priniesol aspoň nejaké ovocie - stačil totiž len jeden týždeň k tomu, aby si snímka našla skoro 10 tisíc divákov. Pre tých, ktorí by si radi pozreli tento film na striebornom plátne, mám dobrú správu - Kino Lumiére začlenilo do svojho decembrového programu hneď niekoľko jeho premietaní.

A aby som sa vrátila k nadpisu tohto príspevku - podľa môjho názoru nemá žiadny zmysel si na Piussi ukazovať. Politické (a samozrejme súdne) pomery tu budeme mať aj naďalej v rovnakom stave, tým sa nič nevyrieši (hoci možno práve pani Kožíková by ju rada videla na kríži :). Až mi to pripomína snahu o odvedenie pozornosti, kedy sa miesto systému a politikov obraciame paradoxne práve proti tomu, kto sa im postaví. Iná otázka už je, či snaha Piussi o sebareflexiu verejnosti bude mať rovnako prchavé trvanie ako vydanie Gorily Nicholsonom. Nemôžem nič, než držať palce, aby všetko dobre dopadlo(:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?